Konkurs Wiedzy

o Mniejszości Niemieckiej

Komprachcice to spokojna, urocza podopolska wieś. Nasze żywe zainteresowanie wzbudziła ta miejscowość w związku z Konkursem Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej. 11 kwietnia 2016 roku w Publicznym Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komprachcicach odbył się finał VI edycji tego konkursu. Organizatorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim we współpracy z biurem poselskim posła Ryszarda Galli.

Naszą szkołę w finale tego konkursu reprezentowały uczennice klasy III: Daria Wojnarowicz oraz Kamila Tarnawska, przygotowywane przez Panią Sylwię Klein – Kiszczyk. Głubczyckie gimnazjum w tej rywalizacji szkół było debiutantem, dlatego też w słowach powitalnych, skierowanych do uczestników przez posła Gallę, zostaliśmy w szczególny sposób wyróżnieni.

Sam konkurs przebiegał błyskawicznie. Zadanie polegało na rozwiązaniu testu, składającego się z 30 pytań. Czas na udzielenie odpowiedzi to zaledwie 30 minut. Trzeba było wykazać się wiedzą pozyskaną z polecanych materiałów ( audycje telewizyjne „Schlesien Journal” oraz tygodnik „Wochenblatt”). Konkursowym „moderatorem” był Pan Rudolf Urban. W oczekiwaniu na wyniki skorzystaliśmy z szansy na zwiedzenie szkoły. Pod wieloma względami robi ona wrażenie, przede wszystkim jednak swoją schludnością i zapleczem sportowym.

Ogłoszenie wyników sprawiło nam miłą niespodziankę. Były powody do satysfakcji. W klasyfikacji indywidualnej Kamila Tarnawska zajęła II miejsce, zaś Daria Wojnarowicz III miejsce. Miejsca na pierwszym stopniu podium ustąpiliśmy tylko doświadczonej zawodniczce z Gimnazjum w Zębowicach, która zajęła czołową lokatę także w poprzedniej edycji. W klasyfikacji drużynowej Gimnazjum w Głubczycach zajęło II miejsce. Słowem – wielki sukces. Dla czołówki finalistów konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe, m.in. książki, w tym piękną 3-tomową publikację albumową „Górnośląscy potentaci” oraz bon zakupowy sieci „Empik”. Nagrodą chyba najbardziej atrakcyjną jest jednak wycieczka do Wiednia, która odbędzie się 20 maja br.

Zdecydowanie warto było poświęcić czas na przygotowanie do tego konkursu. Owocem jest nie tylko pogłębiona wiedza o specyfice i dziedzictwie wielokulturowego Śląska Opolskiego, ale także – mamy nadzieję – ciekawe i cenne znajomości. Po sesji zdjęciowej z Panem Ryszardem Gallą udaliśmy się w drogę powrotną do Głubczyc. Wracaliśmy z tarczą, a konkretnie z pucharem – pięknym i pokaźnym, który uzupełni bogatą już kolekcję w naszej szkole. Kolejny konkurs już za rok. Następcom mówimy: ”Startujcie! Szlaki przetarte. Tschüs!”

Kamila Tarnawska